# AM20EW-2405D-NZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM20EW-2405D-NZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am20ew-2405d-nz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am20ew-2405d-nz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 2A, 2A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)