# AM20E-4812D-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM20E-4812D-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am20e-4812d-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am20e-4812d-nz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 830mA, 830mA
- **Efficiency:** 88%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 71°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)