# AM20CW-2412D-NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM20CW-2412D-NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am20cw-2412d-nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am20cw-2412d-nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 833mA, 833mA
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)