# AM20C-1212SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM20C-1212SZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am20c-1212sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am20c-1212sz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 1.67A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 75°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V