# AM1PS-0303SJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1PS-0303SJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1ps-0303sjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1ps-0303sjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 303mA
- **Efficiency:** 79%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.40" L x 0.32" W x 0.50" H (10.2mmx 8.1mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 2.97V