# AM1M-2405SH30JZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1M-2405SH30JZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1m-2405sh30jz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1m-2405sh30jz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 200mA
- **Efficiency:** 79%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.30" L x 0.40" W x 0.46" H (7.6mm x 10.2mm x 11.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 21.6V