# AM1LS-0303SH30JZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1LS-0303SH30JZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1ls-0303sh30jz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1ls-0303sh30jz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 303mA
- **Efficiency:** 77%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.45" L x 0.28" W x 0.52" H (11.4mm x 7.1mm x 13.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 2.97V