# AM1GU-1205SH30JZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1GU-1205SH30JZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1gu-1205sh30jz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1gu-1205sh30jz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 200mA
- **Efficiency:** 71%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 4.5V