# AM1GU-1205DH30JZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1GU-1205DH30JZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1gu-1205dh30jz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1gu-1205dh30jz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 100mA, 100mA
- **Efficiency:** 71%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)