# AM1DS-0505DH60Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM1DS-0505DH60Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am1ds-0505dh60z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am1ds-0505dh60z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 100mA, 100mA
- **Efficiency:** 65%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)