# AM186ES-33KC\\W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM186ES-33KC\\W
- **Manufacturer:** Advanced Micro Devices
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am186es-33kc-w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am186es-33kc-w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** Serial Port
- **Core Processor:** 80C186
- **Core Size:** 16-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 100°C (TC)
- **Oscillator Type:** External, Internal
- **Peripherals:** DMA, POR, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **Speed:** 33MHz
- **Supplier Device Package:** 100-PQFP (20x14)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V