# AM15W-80015S-NZ-STS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM15W-80015S-NZ-STS
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am15w-80015s-nz-sts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am15w-80015s-nz-sts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cCSAus, CE
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 72%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 5.08" L x 4.02" W x 1.93" H (129.0mm x 102.1mm x 49.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 200V