# AM15W-80012S-NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM15W-80012S-NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am15w-80012s-nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am15w-80012s-nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cCSAus, CE
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 71%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 200V