# AM15W-60024S-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM15W-60024S-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am15w-60024s-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am15w-60024s-nz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cCSAus, CE
- **Current:** 625mA
- **Efficiency:** 80%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15W
- **Size:** 3.78" L x 2.13" W x 1.26" H (96.0mm x 54.1mm x 32.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV