# AM15CW-4812S-NZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM15CW-4812S-NZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am15cw-4812s-nz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am15cw-4812s-nz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus, cURus
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 0.24" L x 0.40" W x 0.46" H (6.1mm x 10.2mm x 11.7mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V