# AM150HB-11048SA30JZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM150HB-11048SA30JZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am150hb-11048sa30jz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am150hb-11048sa30jz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Railway
- **Current:** 3.12A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 150 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.54" H (61.0mm x 57.9mm x 13.8mm)
- **Standard Number:** 50155
- **Supplier Device Package:** Half Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 43V