# AM12TW-2403SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM12TW-2403SZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am12tw-2403sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am12tw-2403sz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 3.5A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V