# AM12T-1205SZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM12T-1205SZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am12t-1205sz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am12t-1205sz#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/21/-A/2721-AM12T-2412SZ-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 2.4A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
- **Supplier Device Package:** 24-DIP
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V