# AM10WM-80005S-NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10WM-80005S-NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10wm-80005s-nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10wm-80005s-nz#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 70%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 4.29" L x 2.30" W x 1.18" H (109.0mm x 58.5mm x 30.0mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 200V