# AM10W-80005S-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10W-80005S-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10w-80005s-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10w-80005s-nz-st#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 64%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10W
- **Size:** 3.78" L x 2.13" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV