# AM10T-2415SNZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10T-2415SNZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10t-2415snz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10t-2415snz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 667mA
- **Efficiency:** 87%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V