# AM10SBO-4805SNZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10SBO-4805SNZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10sbo-4805snz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10sbo-4805snz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 83%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 0.90" L x 0.45" W x 1.30" H (22.9mm x 11.4mm x 33.0mm)
- **Voltage:** 36V