# AM10OW-2415SNZ-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10OW-2415SNZ-M
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10ow-2415snz-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10ow-2415snz-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 667mA
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.54" L x 0.82" W x 0.24" H (39.2mm x 20.8mm x 6.1mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V