# AM10EW-11015SH22-NZ-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10EW-11015SH22-NZ-K
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10ew-11015sh22-nz-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10ew-11015sh22-nz-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 667mA
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Heat Sink
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.65" H (50.8mm x 25.4mm x 16.5mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 15V