# AM10BRW-4815DZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM10BRW-4815DZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am10brw-4815dz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am10brw-4815dz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 333mA, 333mA
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 0.94" L x 0.54" W x 0.41" H (23.8mm x 13.7mm x 10.4mm)