# AM100QB-2412SH22-NZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM100QB-2412SH22-NZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am100qb-2412sh22-nz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am100qb-2412sh22-nz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 8.3A
- **Efficiency:** 90%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.75" L x 0.89" W x 5.32" H (69.9mm x 22.6mm x 135.1mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V