# AM100QB-11048SA30JZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM100QB-11048SA30JZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am100qb-11048sa30jz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am100qb-11048sa30jz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Railway
- **Current:** 2.083A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Quarter Brick
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 100 W
- **Size:** 2.39" L x 1.54" W x 0.50" H (60.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
- **Standard Number:** 50155
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 43V