# AM-HRR30-433
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AM-HRR30-433
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/am-hrr30-433
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/am-hrr30-433#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Through Hole
- **Applications:** AM Remote Control
- **Current:** 2.5mA
- **Data Interface:** PCB, Through Hole
- **Data Rate (Max):** 4.8kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** AM
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -105dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V