# ALZ12B12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALZ12B12
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alz12b12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alz12b12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max