# ALT230-S-SW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALT230-S-SW
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alt230-s-sw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alt230-s-sw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Latching, Single Coil
- **Coil Voltage:** 230VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Features:** Debounce Delay
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 50°C
- **Relay Type:** Impulse
- **Switching Voltage:** 240VAC - Nom
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)