# ALSR05R1000JE12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALSR05R1000JE12
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alsr05r1000je12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alsr05r1000je12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%