# ALSR0527R00FE12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALSR0527R00FE12
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alsr0527r00fe12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alsr0527r00fe12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 27 Ω
- **Size:** 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±30ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%