# ALSR035R000JE12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALSR035R000JE12
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alsr035r000je12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alsr035r000je12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 5 Ω
- **Size:** 0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%