# ALPHA-RX915S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALPHA-RX915S
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alpha-rx915s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alpha-rx915s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** PCB, Surface Mount
- **Current:** 12.5mA
- **Data Interface:** Solder Pad
- **Data Rate (Max):** 115.2kbps
- **Frequency:** 915MHz
- **Modulation or Protocol:** FM, FSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Sensitivity:** -98dBm
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 2.2V ~ 5.4V