# ALM85US19
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALM85US19
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alm85us19
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alm85us19#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/35/12713507-1470-4048-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE
- **Cord Length:** 35.4" (0.9m)
- **Current:** 4.47A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 85 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 5.31" L x 2.44" W x 1.46" H (135.0mm x 62.0mm x 37.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 19V