# ALM65US48C2-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALM65US48C2-8
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alm65us48c2-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alm65us48c2-8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/23/12712331-1470-3138-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Cord Length:** 35.4" (0.9m)
- **Current:** 1.35A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.94" L x 2.19" W x 1.32" H (125.5mm x 55.5mm x 33.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 48V