# ALM200PS15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALM200PS15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alm200ps15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alm200ps15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CSA, PSE, RCM, TUV
- **Cord Length:** 35.4" (0.9m)
- **Current:** 13.4A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 4 Position
- **Power (Watts):** 201 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 8.23" L x 3.23" W x 1.69" H (209.0mm x 82.0mm x 43.0mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Voltage:** 15V