# ALM150PS19C2-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALM150PS19C2-8
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alm150ps19c2-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alm150ps19c2-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CSA, CCC, KC, PSE, RCM, TUV, UL
- **Cord Length:** 35.4" (0.9m)
- **Current:** 7.9A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 7.32" L x 2.83" W x 1.49" H (185.9mm x 71.9mm x 37.8mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 19V