# ALM120PS19C2-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALM120PS19C2-8
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alm120ps19c2-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alm120ps19c2-8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/18/12711866-1470-4509-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, CSA, KC, PSE, TUV, UL
- **Cord Length:** 35.4" (0.9m)
- **Current:** 6.32A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 120 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.73" L x 2.67" W x 1.49" H (171.0mm x 68.0mm x 38.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 19V