# ALH155K401A072
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALH155K401A072
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/alh155k401a072
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/alh155k401a072#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 8.1 mΩ
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 1.331" (33.80mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V