# ALE13B48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALE13B48
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ale13b48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ale13b48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)