# ALD210800PCL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ALD210800PCL
- **Manufacturer:** Advanced Linear Devices Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ald210800pcl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ald210800pcl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/83/94/97/8394970-1014-1284-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 4 N-Channel, Matched Pair
- **Current:** 80mA
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 10.6V
- **FET Feature:** Logic Level Gate
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 15pF @ 5V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TJ)
- **Power:** 500mW
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 25Ohm
- **Supplier Device Package:** 16-PDIP
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 20mV @ 10µA