# AL8807QMP-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL8807QMP-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al8807qmp-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al8807qmp-13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/AL/88/61/AL8861MP-13DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 1.3A (Switch)
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Frequency:** 1MHz
- **Internal Switch(s):** Yes
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** 8-MSOP-EP
- **Topology:** Step-Down (Buck)
- **Type:** DC DC Regulator
- **Voltage:** 6V