# AL-CWP-125-9-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL-CWP-125-9-C
- **Manufacturer:** Advanced Cable Ties, Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al-cwp-125-9-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al-cwp-125-9-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Abrasion Protection:** Abrasion Resistant
- **Color:** Natural
- **Diameter:** 0.125" (3.18mm)
- **Length:** 100' (30.48m)
- **Material:** Polyethylene (PE)
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 88°C
- **Type:** Spiral Wrap
- **Type Attributes:** Harness
- **Wall Thickness:** 0.032" (0.81mm)