# AL-15-250-0-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL-15-250-0-C
- **Manufacturer:** Advanced Cable Ties, Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al-15-250-0-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al-15-250-0-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 4.07" (103.50mm)
- **Color:** Black
- **Features:** UV Resistant
- **Length:** 15"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 250 lbs (113.40 kg)
- **Width:** 0.477" (12.12mm)