# AL-14-40-0-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL-14-40-0-D
- **Manufacturer:** Advanced Cable Ties, Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al-14-40-0-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al-14-40-0-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 4.00" (101.60mm)
- **Color:** Black
- **Features:** UV Resistant
- **Length:** 14.25"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 40 lbs (18.14 kg)
- **Width:** 0.140" (3.56mm)