# AL-13-150-DL-IT-30-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL-13-150-DL-IT-30-L
- **Manufacturer:** Advanced Cable Ties, Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al-13-150-dl-it-30-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al-13-150-dl-it-30-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 1.30" (33.00mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized, Impact Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
- **Length:** 13.5"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Screw Mount, Mounting Hole
- **Tensile Strength:** 150 lbs (68.04 kg)
- **Width:** 0.503" (12.78mm)