# AL-08-40-14-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AL-08-40-14-C
- **Manufacturer:** Advanced Cable Ties, Inc.
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/al-08-40-14-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/al-08-40-14-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 2.38" (60.33mm)
- **Color:** Orange, Fluorescent
- **Length:** 9"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 40 lbs (18.14 kg)
- **Width:** 0.140" (3.56mm)