# AKPB002016101R5TA6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AKPB002016101R5TA6
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/akpb002016101r5ta6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/akpb002016101r5ta6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 110mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** ±30%