# AKM45US24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AKM45US24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/akm45us24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/akm45us24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, TUV, UL
- **Cord Length:** 39.4" (1.00m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 48 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V